O ARTYŚCIE

Krzysztof Izdebski-Cruz (Kriz Cruz) właściwie: Krzysztof Izdebski, urodzony w 1966 roku w Toruniu jest współczesnym artystą posługującym się tradycyjnym warsztatem malarskim. Prace malarskie wykonuje w technice olejnej, pastelu oraz metalowego sztyftu. Obrazy tworzone przez niego nawiązują w warstwie technologicznej do tradycji malarstwa renesansowego. W warstwie tematycznej najczęściej podejmuje tematy klasyczne, alegoryczne, czasami także symboliczne. Dzieła tego artysty, najczęściej polemiczne, programowo prowadzą dialog z pracami artystów historycznych, często włączając elementy ironiczne.


Izdebski-Cruz jest zaliczany do grupy Nowych Dawnych Mistrzów (termin stworzony i zastosowany po raz pierwszy przez Donalda Kuspita w jego książce Koniec sztuki wydanej przez Cambridge University Press w 2004 r.). Krzysztof Izdebski-Cruz swoje obrazy podpisuje pismem lustrzanym, posługując się pseudonimem artystycznym Kriz Cruz. Pseudonim artysta miał ukuć z połączenia dwóch pierwszych liter swego imienia i nazwiska (Kr+Iz) oraz poprzez dodanie rodowego (hiszpańskiego) nazwiska matki – Cruz. Artysta antydatuje swe obrazy o 100 lat, pomijając, jak twierdzi symbolicznie, ostatnie stulecie jako czas stracony dla sztuki. W wybranych obrazach nanosi wskazówki-inskrypcje, w sposób naturalny – jako leworęczny – pismem lustrzanym.


Krzysztof Izdebski pochodzi z rodziny, której sztuka nie była obca. Włodzimierz Izdebski (Vladimir Izdebski) urodzony w Kijowie w 1882 r., malarz i rzeźbiarz, był wraz z przyjacielem Vassilym Kandinskym jednym z prekursorów modernizmu. W latach 1908-1912 zasłynął jako organizator i uczestnik Salonów Izdebskiego – cyklu wystaw – prezentujących sztukę Awangardy Rosyjskiej. Prace oraz dokumenty dotyczące działalności Włodzimierza Izdebskiego znajdują się w Sankt Petersburgu (Muzeum Rosyjskie), Paryżu (Centrum Pompidou) oraz Nowym Jorku (MoMA). Włodzimierz Izdebski zmarł w Nowym Jorku w sierpniu 1965 roku. Krzysztof Izdebski urodził się w maju 1966 w Toruniu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom obronił w 1999 w pracowni ówczesnego rektora prof. Jerzego Krechowicza. W latach 1996-1998 był współwydawcą kwartalnika o sztuce PROJEKT, od 1999 do 2006 – prezesem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2004 do 2007 prezesem Pomorskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W latach 1996-2006 odtworzył (zaginione w czasie II wojny światowej) wielkoformatowe, historyczne dzieła sztuki malarskiej z gdańskiego Dworu Artusa m.in. Sąd Ostateczny Antoniego Möllera z 1602/1603 roku, oraz Orfeusz wśród zwierząt Vredemana de Vries z 1594 roku. Obecnie odtworzenia są stałą częścią wystroju Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku. W latach 2005-2007 pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku, od 2010 do 2015 był członkiem władz głównych Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw Ocalić od zapomnienia, upamiętniających twórczość nieżyjących, wybitnych artystów Wybrzeża. Jako prezes Okręgu ZPAP w Gdańsku był inicjatorem powołania Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. Nagroda ma charakter ogólnopolski, nagradzani są wyróżniający się polscy malarze. Współorganizator i uczestnik Wielkiej wystawy sztuki współczesnej – Nowi dawni mistrzowie/New Old Masters, której kuratorem był wybitny nowojorski krytyk sztuki prof. Donald Kuspit. Międzynarodowa wystawa na przełomie 2006 i 2007 roku prezentowała 111 dzieł 33 artystów z całego świata. Jest członkiem-założycielem Grupy Apellesa (2009) łączącej artystów, którym bliskie są idee najgłośniejszego malarza starożytnej Grecji – Apellesa z Kolofonu. Kriz Cruz wystawia głównie za granicą. Jego prace można oglądać w galeriach i salonach wystawowych od Nowego Jorku, poprzez Kalifornię i Wyoming po Wiedeń, Warszawę i Kołobrzeg. Mieszka i pracuje w Polsce (w Gdańsku oraz Sopocie). Jego prace są reprodukowane i kopiowane w niezliczonych ilościach na całym świecie. Prace Krzysztofa Izdebskiego-Cruz znajdują się w wielu kolekcjach, głównie prywatnych, w kraju i za granicą (m.in.: w USA, we Włoszech, w Szwajcarii, w Niemczech, w Austrii).


Pod koniec 2014 roku Krzysztof Izdebski-Cruz za całokształt twórczości otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W listopadzie 2015 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za konsekwencję w posługiwaniu się tradycyjnym warsztatem malarskim i utrzymaniem w swojej twórczości klasycznych rozwiązań kanonu piękna. Od 2015 roku jest honorowym członkiem Kapituły Nagrody K. Ostrowskiego.

O ARTYŚCIE
GALERIAnajnowszy.html
KONTAKTkontakt.html
FOTO ARCHIWUMfoto_archiwum.html
INNE REALIZACJEinne_realizacje.html
GICLÉEgiclee.html
JAK POWSTAJE OBRAZjak_powstaje.html

FILMY, PUBLIKACJE
DODATKIfilmy_publikacje.html
NOWY ALBUMnowy_album.html

PATRONAT MEDIALNY:

Wszelkie Prawa Zastrzeżone. 
2018 © Copyright 
PRACOWNIA AUTORSKA 
NATALIA KRUSShttp://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie